Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα και η επόμενη φάση

Τα φαβορί πέρασαν έστω και δύσκολα! Αυτό μπορεί κανείς να πει για τα παιχνίδια της Τετάρτης (5/10) στο Κύπελλο Ελλάδας. Με αυτά ολοκληρώθηκε ο 3ος γύρος.

Στο Αιγάλεω έγινε το πιο μεγάλο ματς. Εκείνη  ομώνυμη ομάδα υποδέχτηκε τον Πανσερραϊκό. Μόλις μία βδομάδα είχε ο Θωμάς Γράφας στον πάγκο των γηπεδούχων, ενώ ντεμπούτο έκανε στους Σερραίους ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος.

Τελικά χαμογέλασε ο δεύτερος στην παράταση με 2-1. Το σκορ άνοιξε στο 35′ ο Μπαστιάνος και στο 90’+5 ισοφάρισε με πέναλτι ο Σαΐντ. Την ανατροπή έκανε στο 108′ ο περσινός πρώτος σκόρερ των «λιονταριών», Κανίς.

Στην παράταση πήγαν και άλλα δύο ματς. Το ένα ήταν της Αναγέννησης Καρδίτσας με τον Μακεδονικό. Είχαν οι Θεσσαλοί φάσεις για να σκοράρουν στο 90λεπτο, αλλά εκεί δεν τα κατάφεραν. Το 0-0 έμεινε έως το 117′, όταν ο Μπάλας από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ.

Τα πέναλτι χρειάστηκαν για να λύσουν τις διαφορές τους Διαγόρας και Απόλλων Πόντου. Υπήρχαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες έως τότε, αλλά το γκολ έλειψε. Τελικά στα πέναλτι πέρασαν οι Πόντιοι με 4-2.

Τέλος, άνετα έφυγε με την πρόκριση ο Αλμωπός Αριδαίας από την έδρα του Αστέρα Σταυρού όπως δείχνει και το τελικό 0-3. Μόλις στο 4′ ο Γιακούδης άνοιξε το σκορ και στο 24′ ο Παπαδόπουλος έκανε το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Κολλαράς. Άνευ αγώνα προκρίνονται από τον 4ο γύρο τόσο ο Αλμωπός όσο και ο Πανσερραϊκός.