Κατάρ – Ισημερινός 0-2: Ο Βαλένσια… προσγείωσε τους διοργανωτές

Η ιστορική πρώτη εμφάνιση της εθνικής ομάδας του Κατάρ σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου δεν έμελλε τελικά να συνοδευτεί και με νίκη. Στην πρεμιέρα της φετινής διοργάνωσης ο Ισημερινός κέρδισε 2-0 τους διοργανωτές στο γήπεδο «Αλ Μπαΐτ» για τον 1ο όμιλο, με τον Ένερ Βαλένσια να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να σημειώνει και τα δύο τέρματα του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος.

Ο Ισημερινός εξ αρχής δεν… χαρίστηκε στην αντίπαλό του! Μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι από το ξεκίνημα της συνάντησης και έπιασε στον «ύπνο» το Κατάρ. Μόλις στο τρίτο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να βρουν το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, με κεφαλιά του Βαλένσια έπειτα από κακή έξοδο του τερματοφύλακα Αλ Σιμπ, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφ-σάιντ, με το 0-0 να παραμένει.

Η ομάδα του Γκουστάβο Αλφάρο πάντως, συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να κυνηγά το γκολ, ώσπου στο 16’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Βαλέντσια από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο ίδιος ο επιθετικός της Φενέρμπαχτσέ και νίκησε τον Αλ Σιμπ για το 0-1.

Με το Κατάρ ανήμπορο να αντιδράσει, ο Ισημερινός κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και δικαιώθηκε για την υπεροχή του στο 31’, με τον Ένερ Βαλένσια να γράφει με καρφωτή κεφαλιά για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ (0-2). Μοναδική καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν μία φάση με τον Αλί στις καθυστερήσεις του 45λέπτου, αλλά ο τελευταίος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι Καταριανοί φίλαθλοι δεν πτοούνταν και συνέχισαν να διασκεδάζουν στις εξέδρες του γηπέδου, παρά το γεγονός ότι η ομάδα τους βρισκόταν πίσω στο σκορ. Οι διοργανωτές όμως δεν κατάφεραν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο να φτάσουν στα γκολ για να αποσοβήσουν την ήττα.

Οι όποιες επιθετικές τους προσπάθειες πέρασαν ανεκμετάλλευτες και ο Ισημερινός διασφάλισε το υπέρ του σκορ που του χάρισε και το τρίποντο. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως στο 77’ αντικαταστάθηκε ο σκόρερ Βαλένσια, ο οποίος μάλιστα αποχώρησε κουτσαίνοντας από τον αγωνιστικό χώρο, πριν του τοποθετηθεί πάγος στο δεξί του γόνατο.

Διαιτητής: Ορσάτο (Ιταλία)

ΚΑΤΑΡ: Αλ Σιμπ, Μιγκέλ, Χασάν, Αχμέντ, Χισάμ, Κουκχί, Χατέμ, Αλ Χαΐντος (72’ Γουάντ), Μπουντιάφ, Αφίφ, Αλί (72’ Μουντάρι).

ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ: Γκαλίντες, Τόρες, Ινκάπιε, Εστουπινιάν, Πρεσιάδο, Ιμπάρα (68’ Σαρμιέντο), Πλάτα, Μέντες, Καϊσέδο (90’ Φράνκο), Εστράδα (90’ Ροντρίγκες), Ε. Βαλένσια (77’ Σιφουέντες).