Ήττα – σοκ στο φινάλε για τα Χανιά (1-2 από τον Απόλλωνα Λάρισας)

Σπουδαία νίκη μέσα στα Περιβόλια πέτυχε ο Απόλλων Λάρισας το Σάββατο (30/11), επικρατώντας με 2-1 των Χανίων για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Ήταν ένα ματς που η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη ήλεγχε απόλυτα μέχρι το 80′, αλλά από εκεί και πέρα έκαναν μεγάλη αντεπίθεση οι Θεσσαλοί, που με 11 βαθμούς ανέβηκαν στην 4η θέση.

Από την πλευρά τους, οι Κρητικοί γνώρισαν και τρίτη ήττα στην έδρα τους, μένοντας στους 8 βαθμούς και την 8η θέση, μαζί με την Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Κάσσος έκανε ένα σουτ στο 9′ και μπλόκαρε ο Γκέκας.

Στο 22′ ο Μουμίν σέντραρε, ο Τζιώρας με κεφαλιά βρήκε τον Κουσκουυνά, ο οποίος πλάσαρε από κοντά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ σε μια σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ.

Στο 28′ ο Κάσσος βγήκε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων μετά από μπαλιά του Λεοζίνιο, αλλά ο Γκέκας επενέβη αποτελεσματικά, ενώ έδειξε τα αντανακλαστικά του κι ένα λεπτό αργότερα σε σουτ του Λεοζίνιο.

Στο 36′ ο γκολκίπερ του Απόλλωνα Λάρισας δήλωσε παρών και μετά από κεφαλιά του Μουμίν ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Λεοζίνιο, όμως νικήθηκε τελικά στο 45’+1 από το δυνατό πλασέ του Κάσσου.

Το β’ ημίχρονο βρήκε τους Κρητικούς να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους κι ενώ ο Απόλλων δεν μπορούσε να φανεί απειλητικός, για να καταγραφεί μια σημαντική ευκαιρία για τα Χανιά στο 74′, όταν ο Τζιώρας έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ουνγιαλίδη, για να αποκρούσει ο Γκέκας.

Στο 78′ Τζιώρας και Κουσκουνάς συνεργάστηκαν, με τον πρώτο να πασάρει στον Χύσι, που σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ναζίμ για την ομάδα του Αριάν Μπελά κατέγραψε μια τελική, αλλά ήταν αρκετά άστοχο το σουτ που επιχείρησε.

Ωστόσο, η δεύτερη ήταν και η τυχερή για τους Θεσσαλούς, καθώς στο 86′ ο Ναζίμ σημάδεψε το δοκάρι με σουτ και στην επαναφορά ήταν ο Λίταινας αυτός που με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

To 1-1 άλλαξε άρδην την ψυχολογία της ομάδας της Λάρισας και στο 90’+2 ήρθε και η μεγάλη ανατροπή, με τον Μπαστακό να τροφοδοτεί τον Τασιούλη, που με πλασέ έμελε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρ. Βεργέτης του Συνδέσμου Αρκαδίας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Δ. Βεργέτη και Κύριο.

Κίτρινες28′ Aνδρέου, 75′ Σελινιωτάκης – 11′ Γκουστάβο, 45’+1 Μπαστακός, 51′ Χατζής, 85′ Λίταινας.

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Σελινιωτάκης, Σωτηράκος, Κάσσος, Μουμίν, Παναγιωτούδης (65′ Χύσι), Παπαχρήστος (72′ Ουνγιαλίδης), Λεοζίνιο (82′ Αρναρέλλης), Κουσκουνάς, Τζιώρας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης (85′ Τασούλης), Σουλιώτης, Καρρίκι, Λίταινας, Χατζής, Ναζίμ, Σιφναίος, Γκουστάβο (41′ Καμπέρης), Μπαστακός.

ΠΗΓΗ: a-sports.gr