H πρώτη έκπληξη στο Μουντιάλ 2022: Η Σαουδική Αραβία σόκαρε την Αργεντινή επικρατώντας με 2-1

Το πρώτο μπαμ στο Μουντιάλ 2022 έσκασε και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο.
Η Αργεντινή, που λογίζεται ως ένα από τα μεγάλα φαβορί του Παγκοσμίου Κυπέλλου και έτρεχε ένα εντυπωσιακό αήττητο σερί 36 αγώνων, ηττήθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της από την εκπληκτική Σαουδική Αραβία που έκανε το καλύτερο δεύτερο ημίχρονο της ποδοσφαιρικής της ιστορίας!

Η Αργεντινή μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να επιβεβαιώσει από τα πρώτα λεπτά τον τίτλο του μεγάλου φαβορί. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Λαουτάρο βρήκε με πανέμορφο τακουνάκι τον Μέσι και ο αρχηγός της «αλμπισελέστε» πλάσαρε στην αγκαλιά του Αλ Οβάις, ενώ στο 7’, μετά από μία εκτέλεση κόρνερ του Μέσι και εισήγηση του VAR, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τράβηγμα στον Παρέδες. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Μέσι, βάζοντας την ομάδα σε θέση οδηγού, στο 10’.

Η Αργεντινή είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει ένα δεύτερο γκολ, το οποίο πέτυχε ο Μέσι στο 22’ μετά από όμορφη μπαλιά του Πάπου Γκόμες, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε για οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκόμες βρήκε με μία ακόμα μαγική κάθετη τον Λαουτάρο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως, ο επιθετικός της Ίντερ ήταν οφσάιντ για χιλιοστά, με το γκολ να ακυρώνεται από το VAR.

Στο 35’ ο Λαουτάρο σκόραρε ξανά, αλλά αυτή τη φορά το γκολ του ακυρώθηκε για πολύ πιο ξεκάθαρο οφσάιντ, στο 42’ ο Ντε Πολ σούταρε πάρα πολύ άστοχα από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 45’+2’ ο Παρέδες βρήκε με υπέροχη μπαλιά τον Ντι Μαρία, αλλά η προβολή του τελευταίου κατέληξε αδύναμα στην αγκαλιά του Αλ Οβάις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαουδική Αραβία κατάφερε να αιφνιδιάσει την Αργεντινή και να ισοφαρίσει, μετά από λάθος του Μέσι στο κέντρο του γηπέδου, όμορφη πάσα του Αλ Μπουραϊκάν και ιδανικό τελείωμα της φάσης από τον Αλ Σεχρί, ο οποίος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μαρτίνες για το 1-1, στην πρώτη τελική της ομάδας του στο παιχνίδι.

Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα (53’) η Σαουδική Αραβία βρήκε ξανά δίχτυα, με τον Αλ Ντασουαρί να πιάνει φανταστικό σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, σοκάροντας πλήρως την ομάδα του Σκαλόνι.

Αργεντινή: Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο (59′ Λισάντρο Μαρτίνες), Οταμέντι, Ταλιαφίκο (71′ Ταλιαφίκο), Ντε Πάουλ, Παρέδες (59′ Φερνάντες), Γκόμες (59′ Άλβαρες), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο.

Σαουδική Αραβία: Αλ Οβαΐς, Αμπντουλχαμίντ, Ταμπακτί, Αλ Μπολεαχί, Αλ Σαμράνι (99′ Αλ Μπρέικ), Κανό, Αλ Μαλκί, Αλ Σεχρί (78′ Αλ Γκανάμ), Αλ Φάραζ (45′ Αλ Αμπίντ, 88′ Αλ Αμρί), Αλ Νταουσάρι, Αλ Μπουραϊκάν (88′ Ασίρι).