Γκέλα για τον ΠΑΟΚ, 1-1 με τον Ατρόμητο στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Ζίβκοβιτς αλλά το αυτογκόλ του Μιχάι έδωσε στον Ατρόμητο την ισοπαλία.

Από το ξεκίνημα του ματς -στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστική της Super League 1- οι Θεσσαλονικείς πήραν την μπάλα και ήταν αυτοί που έκαναν παιχνίδι, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι έκαναν και ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ είχε τελικές αλλά δεν είχε καθαρές φάσεις για γκολ και το πρώτο ημίχρονο πέρασε με τους Περιστεριώτες να είναι σε θέση άμυνας αλλά να μην κινδυνεύουν.

Ηρεμο παιχνίδι, δηλαδή, στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Στο δίλεπτο 51′-52′ οι δύο ομάδες πλησίασαν στο γκολ, οι γηπεδούχοι με τον Μπίσεσβαρ και οι φιλοξενούμενοι με τον Κιβρακίδη που είχε δοκάρι, για να ακολουθήσει στο 56′ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Γιακουμάκη σε κενή εστία και στο 57′ το 1-0 για τον δικέφαλο του βορρά με το πλασέ του Ζίβκοβιτς (ασίστ Γιαννούλης).

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Γιακουμάκης και Ραμπέγια δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν από κοντά και τελικά το 1-1 για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι το έψαχναν συνεχώς, ήρθε στο 77′ με αυτογκόλ του Μιχάι μετά το γύρισμα του Ενσικουλού. Ο ΠΑΟΚ είχε, μαζί με τις καθυστερήσεις, σχεδόν 20 λεπτά στη διάθεση του για το δεύτερο γκολ που θα του έδινε τη νίκη, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Βαρέλα (81′ Κρέσπο), Μιχαηλίδης, Εσίτι (81′ Νινούα), Σβαμπ, Μπίσεσβαρ, Γιαννούλης, Τζόλης (72′ Πέλκας), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (72′ Κούτσιας).

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Στρούγγης, Σόλομον, Χαρίσης (73′ Ούμπιδες), Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (84′ Νάστος), Γιακουμάκης (73′ Ενσικουλού), Ραμπέγιο (88′ Μουνίθ), Μανούσος (46′ Κουτσόπουλος).