ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική: Θρίαμβος Ηροδότου και επιστροφή στην κορυφή

Ο Ηρόδοτος ανέβηκε στην πρώτη θέση στον 8ο όμιλο της Γ Εθνικής  μετά το 4-1 του Πόρου. Σπουδαίο διπλό του Γιούχτα, γκέλα για τον ΠΟΑ στο Ατσαλένιο.
Αναλυτικά.

ΠΟΑ-ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ ……………..1-1

Ο ΠΟΑ ξεκίνησε τον αγώνα με εμφανές πρόβλημα στην επίθεση λόγω της απουσίας του Καϊμακαμούδη, ενώ ο Ρεθυμνιακός ήταν ιδιαίτερα απειλητικός παίζοντας ανοιχτά. Στο 23′ οι φιλοξενούμενοι σόκαραν την ομάδα του Ατσαλένιου με τον Αντεμάι να σκοράρει με κοντινό σουτ. Ο ΠΟΑ βρήκε το γκολ στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους και συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό όταν ο Λέκκας με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μερκουλάκη, έφερε το ματς στα ίσια. Παρά την πίεση και τις ευκαιρίες στο φινάλε, η ομάδα του Σκύβαλου άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία για τους «πράσινους».

ΣΥΝΚΑ-ΓΙΟΥΧΤΑΣ……………….. 0-1

Ανοιχτό ματς έγινε στο πρώτο μέρος στα Χανιά, με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες. Ο Γιούχτας ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του και κυριάρχησε, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με τακουνάκη του Βελονάκη στο 32′, ενώ λίγο μετά έχασε τον σκόρερ του με τραυματισμό. Στο δεύτερο μέρος το συγκρότημα του Πίτσου είχε την κατοχή και τον έλεγχο, αλλά και τις ευκαιρίες για μία πιο ευρεία νίκη. Παρ’ όλα αυτά κράτησε έως τέλους το σημαντικό τρίποντο.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΠΟΡΟΣ……………. 4-1

Ο Ηρόδοτος ήθελε να εκμεταλλευτεί το ρεπό της Επισκοπής και να ανέβει στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη υπεροχή και τις ευκαιρίες, στην επανάληψη προηγήθηκαν δίκαια και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Στο 57ο λεπτό ο Γκίνη άνοιξε το σκορ και τρία λεπτά αργότερα ο Κουσίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το πέναλτι το κέρδισε ο Γαρεφαλάκης), διαμόρφωσε το 2-0. Ο Πόρος μείωσε με ωραίο φάουλ του Χρηστάκη, αλλά στο 86′ ο Τσακάνι «έγραψε το 3-1 και χάρισε το τρίποντο και την κορυφή στον Ηρόδοτο. Στις καθυστερήσεις μετά από ωραία προσπάθεια του Μίσσα ήρθε το… κερασάκι στην τούρτα για το 4-1.

ΑΟΑΝ-ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ ……………..2-1

Η ομάδα του Αγίου Νικολάου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στον αξιόμαχο Πανακρωτηριακό που προερχόταν από τη νίκη επί του Ρεθυμνιακού, κατάφερε με γκολ στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 92′. να φέρει τούμπα το ματς και να πάρει το τρίποντο με 2-1. Ο Πανακρωτηριακός έχασε ακριβώς όπως κέρδισε την προηγούμενη αγωνιστική, με γκολ στις καθυστερήσεις.