Eύκολο απόγευμα για τα Χανιά (4-0 την Κέρκυρα)

Ένα εύκολο απόγευμα με σκορ και θέαμα ήταν αυτό της Παρασκευής 7Φεβρουαρίου 2020 για τα Χανιά, τα οποία επικράτησαν εύκολα με 4-0 της Κέρκυρας στο εναρκτήριο ματς της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Έτσι τα «δελφίνια» έπιασαν τους 28 βαθμούς (συνυπολογίζοντας και το τρίποντο από το ματς με τον Απόλλωνα Πόντου), σκαρφάλωσαν στην 3η θέση και περιμένουν να δουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα μέχρι τη Δευτέρα για να δουν, που θα βρίσκονται τελικά…

Σε κάθε περίπτωση, όμως, το πρόσημο για την ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη ήταν πέρα ως πέρα θετικό από την αναμέτρηση με τους Φαίακες. Κι αυτό διότι ο έμπειρος κόουτς έδωσε και επιπλέον χρόνο σε παίκτες με λίγες συμμετοχές ή νέα αποκτήματα, τα οποία τον δικαίωσαν σε γενικές γραμμές με την απόδοση τους.

Από την άλλη η γεμάτη νέα παιδιά Κέρκυρα του Νίκου Θεοδοσιάδη προσπάθησε, ήταν φιλότιμη, αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τη διαφορά ποιότητας από τους γηπεδούχους.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, με τα Χανιά να κάνουν περισσότερες από 20 τελικές προσπάθειες στην απέναντι εστία και φυσικά να έχουν μεγάλη κατοχή μπάλας και τον απόλυτο έλεγχο.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 17’ με κοντινή προβολή ο Γιάκος, το 2-0 έγινε με ωραίο μονοκόμματο σουτ του Πάνου μέσα από την περιοχή, ενώ το α’ ημίχρονο έκλεισε με το ωραιότερο τέρμα του ματς από βολίδα εκτός περιοχής του Καρλίτο στο 45’+1!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο, τα Χανιά διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου στο 55’.

Πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι σε σουτ του Πάνου δύο λεπτά πριν από το πρώτο τους τέρμα…

Καλύτερος από τα Χανιά ο Πάνος, ενώ καλά τα πήγαν τόσο ο Γιάκος όσο και ο Καρλίτο από τους νεοφερμένους. Από την Κέρκυρα, παρά τα τέσσερα τέρματα άφησε θετικές εντυπώσεις ο γκολκίπερ Τζαφέστας, ενώ θετικός ήταν από την ώρα που χρησιμοποιήθηκε ο Σπίντζος.

Ψυχούλας (Βοιωτίας) Βοηθοί: Παγουράς (Βοιωτίας), Γεωργακόπουλος (Πειραιά) Τέταρτος: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

Κίτρινες: 13’ Καρακώστας, 81’ Γκίτσης.

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Πάνος, Παπαχρήστος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Καρλίτο, Τριανταφυλλάκος (60’ Καρτσαμπάς), Βρετός (66’ Βασιλείου), Δημητριάδης, Γιάκος (46’ Σουντουρά), Κουσκουνάς.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Τζαφέστας, Τσάνης, Νικολάου (46’ Μιτσεντλιβίλι), Γκίτσης, Τσαταπλασίδης, Μαρλόν, Γεωργακόπουλος, Καρακώστας (65’ λ.τρ. Σπίντζος), Λαμπόγλου, Σαρρηγιάννης (46’ Γκασίδης), Λεπενιώτης.