Έκανε το 4×4 ο Παναθηναϊκός, 2-0 τον ΟΦΗ στη Λεωφόρο

H ανοδική πορεία του Παναθηναϊκού συνεχίζεται, αφού νίκησε και τον ΟΦΗ στη Λεωφόρο, με γκολ των Σένκεφελντ και Καμπετσή.

Το ματς είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημά του αλλά δεν είχε και καλές φάσεις, παρά το γεγονός ότι η άμυνα των φιλοξενούμενων έπαιζε ψηλά και αυτό θα μπορούσε να βοηθήσει τους γηπεδούχους. Τελικά οι πράσινοι τη βρήκαν τη λύση στο 32′, όταν ο Εμμανουηλίδης έκανε τη σέντρα και ο Σένκεφελντ με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Στο επόμενο λεπτό οι Κρητικοί πίστεψαν ότι ισοφάρισαν, αφού ο Σαρδινέρο βρήκε χώρο και έφτασε απέναντι από τον Διούδη πλασάροντας σωστά, αλλά το VAR έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έφυγε με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο, ο ΟΦΗ μπήκε αποφασισμένος να πιέσει για την ισοφάριση και η αλήθεια είναι ότι πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Είναι επίσης αλήθεια, όμως, ότι αυτή η πρωτοβουλία δεν οδήγησε σε κάτι ουσιαστικό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπάλα, είχαν μέτρα στο γήπεδο, είχαν διάθεση αλλά δεν είχαν τον τρόπο για να απειλήσουν.

Τουλάχιστον μέχρι τη φάση του 77ου λεπτού, όταν ο αμαρκάριστος Στάικος πλάσαρε στην κίνηση εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα άουτ… Δύο λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με το σουτ του Αϊτόρ και τελικά στο 87′ ο Καμπετσής, μετά την εκπληκτική ενέργεια και το τακουνάκι του Αλεξανδρόπουλου, έκανε το 2-0 και κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Εμμανουηλίδης (69′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (69′ Μακέντα), Πούγγουρας, Αλεξανδρόπουλος, Μολό, Μαουρίσιο (75′ Βιγιαφάνιες), Καμπετσής (90′ Χατζηθεοδωρίδης).

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουες, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Γιαννούλης (85′ Ντε Γκουζμάν), Κοροβέσης, Στάικος, Βαφέας, Νέιρα, Στάρτζεον (72′ Γρίβας), Σαρδινέρο.