Δεν τερμάτισαν οι Χανιώτες στο Παγκόσμιο Ποδηλασίας

Οι Στέλιος Φαραντάκης και Πολυχρόνης Τζωρτζάκης δεν κατάφεραν να φτάσουν στον τερματισμό του εξαιρετικά δύσκολου αγώνα των 250 χλμ. της Βρετανίας…

Δεν κατάφεραν να τερματίσουν οι Χανιώτες Στέλιος Φαραντάκης και Πολυχρόνης Τζωρτζάκης στην ελίτ κούρσα των Ανδρών στην διαδρομή των 250 χλμ. του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Γιοκσάιρ της Βρετανίας. Οι δύο ποδηλάτες αγωνίστηκαν σε μία πολύ δύσκολη κούρσα κατά την οποία μόλις οι 46 από τους 197 συνολικά αθλητές τερμάτισαν. Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι αρχικά η διαδρομή ήταν 290 χλμ. όμως λόγω του εξαιρετικά μεγάλου βαθμού δυσκολίας μειώθηκε στα 250 χλμ.
Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Μαντς Πίτερσεν από την Δανία με χρόνο 6.27.28 και τον ακολούθησαν ο Ματέο Τρέντιν από την Ιταλία και ο Στέφαν Κούνγκ από την Ελβετία.