Χανιά: “Τσίμπησαν” ανέλπιστο βαθμό στο 94′! στα Γιάννενα (video)

Ήταν ένα ματς κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του ΠΑΣ… Ιδανικό για να επιστρέψει στις εντός έδρας νίκες ο «Άγιαξ της Ηπείρου», αλλά δεν τα κατάφερε.

Και αυτό διότι το απόγευμα της Κυριακής (2/2) δεν κατάφερε να κερδίσει τα Χανιά στους «Ζωσιμάδες» για τη 15η αγωνιστικής της SL2 με την ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη να ισοφαρίζει σε… νεκρό χρόνο και να παίρνει τον βαθμό στο τελικό 1-1.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έχοντας πετύχει να σκοράρει νωρίς στην αναμέτρηση και να έχει τον πλήρη έλεγχο αυτής, έχοντας και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και σημαντική ευκαιρία στην ίδια φάση. Επιπλέον έχασε και άλλες ευκαιρίες να έχει κάνει το 2-0 και να απλοποιήσει τα πράγματα. Όμως αυτό που έλειπε από την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ήταν η αποτελεσματικότητα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή αμυντική λειτουργία των Χανιωτών που δεν πήγαν καλά υποπίπτοντας σε ουκ ολίγα λάθη. Την ομάδα του Βοσνιάδη την κράτησε στο ματς ο Κουτζαβασίλης με τις αποκρούσεις του και έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κρητικοί βγήκαν μπροστά για να ισοφαρίσουν κάτι που πέτυχαν με τον Βρεττό ο οποίος αποδείχθηκε και η «χρυσή» αλλαγή του έμπειρου τεχνικού.

Έτσι ο ΠΑΣ την… πάτησε και πάλι εντός έδρας όπως και στο ματς με τον Λεβαδειακό όταν τότε είχε δεχθεί τέρμα στην τελευταία φάση χάνοντας 0-1, έτσι και τώρα με τα Χανιά να ισοφαρίζουν και πάλι στο τέλος και να παίρνουν εκείνα ένα πολύτιμο στη μάχη των πλέι οφ, βαθμό. Η απώλεια του ΠΑΣ δίνει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα καθώς ο Απόλλων Σμύρνης έχει την ευκαιρία με νίκη στη Δράμα να μειώσει στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά.

Αυτή τη στιγμή οι Γιαννιώτες έχουν 34 πόντους, έναντι 27 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», όσους έχουν και τα Χανιά τα οποία μπορεί να πει κάποιος πήραν και… ρεβάνς από τους δύο πρωτοπόρους από τους οποίους είχαν ηττηθεί στα Περιβόλια χωρίς να είναι χειρότεροι τους.

Την πρώτη φάση στο ματς την είχαν τα Χανιά με το σουτ του Πάνου στο 3’ να περνά άουτ, όμως το γκολ το είχε ο ΠΑΣ και το πέτυχε στο 16’ όταν ο Κρίζμαν από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή των Χανίων, ο Ανδρέου δεν έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Λεό που με δυνατό διαγώνιο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι με τον… αέρα του υπέρ τους 1-0 έφτασαν κοντά στο 2-0 στο 28’ αλλά ο Κουτζαβασίλης έδιωξε τη μπάλα στο δυνατό σουτ του Κρίζμαν από τα αριστερά. Στο 33’ ο Κρίζμαν πέρασε ωραία πάσα στον Λεό ο οποίος με μονοκόμματο πλασέ απείλησε για το 2-0, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά ο Γιάκος με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του ΠΑΣ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουτζαβασίλης κράτησε την ομάδα του στο ματς αποκρούοντας με το πόδι τη μπάλα σε τετ-α-τετ με τον Κρίζμαν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο 45λεπτο χωρίς όμως τη μεγάλη φάση, αλλά έχοντας τον πλήρη έλεγχο κόντρα στα ακίνδυνα Χανιά. Όλα αυτά μέχρι το 63’ όταν και πάλι ο Κουτζαβασίλης κράτησε την ομάδα του διώχνοντας τη μπάλα στην κεφαλιά του Παντελάκη.

Ένα λεπτό πριν το 70’ ο Παμλίδης με ωραίο μονοκόμματο σουτ από τα δεξιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι, εκείνη έφτασε στον Λώλη ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι την έστειλε μόλις άουτ, στην σημαντικότερη ευκαιρία του ΠΑΣ Γιάννινα να φτάσει στο δεύτερο γκολ.

Τα Χανιά που δεν είχαν απειλήσει ουσιαστικά στο ματς βρήκαν την ευκαιρία και στο τελευταίο δεκάλεπτο βγήκαν μπροστά με στόχο να φτάσουν στο 1-1. Έτσι αφού στο 86’ η κεφαλιά του Βρεττού πέρασε πάνω από την εστία του ΠΑΣ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ίδιος παίκτης αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή του Βοσνιάδη, καθώς με εκπληκτική ατομική προσπάθεια και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

Κίτρινες: 30’ Καρτάλης, 64’ Κάστρο – 17’ Παναγιωτούδης, 51’ Σωτηράκος, 65’ Γιάκος, 72’ Βρεττός, 77’ Μουμίν

Διαιτητής: Κολύτας (Κέρκυρας) Βοηθοί: Σκορδίλης (Κέρκυρας), Κουβαλάκης (Δράμας) 4ος: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας, Σιόντης, Καρτάλης (59’ Ξύδας), Παμλίδης, Λώλης, Κρίζμαν (89’ Λιάσος), Λέο (53’ Κάστρο).

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος, Σωτηράκος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Γιάκος (78’ Βασιλείου), Μουμίν, Παναγιωτούδης, Κάσσος (71’ Βρεττός), Κουσκουνάς, Τζιώρας (46’ Τριανταφυλλάκος).