ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Χανιά – Παναχαϊκή: Η ισοπαλία δεν ικανοποίησε κανέναν

Tην ευκαιρία να πλησιάσουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα έχασαν την Τετάρτη (17/2) στα Περιβόλια, τα Χανιά και η Παναχαϊκή, που αναδείχτηκαν ισόπαλοι 0-0 για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Χανιώτες σ’ ένα παιχνίδι όπου η νίκη ήταν μονόδρομος, δεν κατάφεραν φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα, το οποίο θα τους ανέβαζε ψυχολογικά αλλά και βαθμολογικά. Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου «κόλλησε» στο μηδέν και δεν εκμεταλλεύτηκε τα στραβοπατήματα του Ιωνικού και του Λεβαδειακού και χάνει έδαφος από την κορυφή.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες, δίχως να καταφέρουν ωστόσο να βρουν το «δρόμο» προς τα δίχτυα. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 20’, με την κεφαλιά του Σουντουρά από την καρδιά της περιοχής, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Κολοβούρη. Έξι λεπτά μετά, ήταν η σειρά της Παναχαϊκής να δημιουργήσει μία επίθεση με αξιώσεις, με ένα σουτ του Αραβίδη, το οποίο πέρασε άουτ.

Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 33’. ο Πάνος σούταρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στην επαναφορά το σουτ του Ανάκογλου πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν πιο ανοικτό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εκδηλώνουν επιθέσεις στις αντίπαλες εστίες. Η πρώτη αρκετά καλή ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 52′, όταν ο Κάσσος πέρασε ωραία τον Αποστολόπουλο από τα αριστερά και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Κολοβούρη.

Ωστόσο με την συμπλήρωση μίας ώρα στο παιχνίδι, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου άγγιξε το γκολ, όταν ο Γιούσης, βγήκε απέναντι από τον Κουτζαβασίλη και τον κρέμασε με ωραίο πλασέ αλλά ο Γρομιτσάρης έδιωξε πριν η μπάλα μπει στα δίχτυα.

Στα επόμενα 15 λεπτά, είχε πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο. Όμως, στο 76’ οι «κυανόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Δημητριάδη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, την μπάλα να βρίσκει στον Βρεττό και να περνάει ξυστά από το δοκάρι. Στα εναπομείναντα λεπτά, Ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα το σφύριγμα της λήξης να τις βρει ισόπαλες 0-0 σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ήθελαν τη νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατοίκος (Αθήνας) με βοηθούς τους Φίλο (Βοιωτίας), και Γαρεφαλάκη (Ηρακλείου), 4ος ήταν ο Ματσούκας (Αιτ/νίας)

Κίτρινες: 14’ Κάρλος- 40’ Γρομητσάρης, 66’ Πλέγας, 85’ Βασιλόγιαννης – 34’ Μουστακόπουλος

Χανιά (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ουνγιαλίδης (63’ Σωτηράκος), Κάρλος (46’ Πλέγας), Δημητριάδης, Σουντουρά (46’ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Κάσσος, Διαμαντόπουλος (66’ Βρεττός).

Παναχαϊκή (Νίκος Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Τσερούτι (59’ Μασούρας), Λαρέα, Ανακογλου (90’ Μαρκοπουλιώτης), Πατάπης, Γιούσης, Πάνος, Αραβίδης, Μουστακόπουλος (72’ Μπρους), Μπάτροβιτς.