Χανιά: Νίκησαν και μπήκαν -και μαθηματικά- στην εξάδα

Την παρουσία τους στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 2 εξασφάλισαν και μαθηματικά τα Χανιά. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα Λάρισας, την Κυριακή (18/4), στα Περιβόλια, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, τα Χανιά ανέβηκαν στην τέταρτη θέση με 34 βαθμούς, ενώ ο Απόλλων Λάρισας παρέμεινε στην 8η θέση με 24 πόντους.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, τα Χανιά άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Μπραμπίγια από μακρινή απόσταση για το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 12’, ο Τασιούλης γύρισε στον Ομπράντοβιτς, ο οποίος πλάσαρε μέσα από την περιοχή τον Κουτζαβασίλη για το 1-1. Στο 16’, η κρητική ομάδα πήρε ξανά το προβάδισμα, με τον Μπραμπίγια να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, τον Τριανταφυλλάκο να πιάνει την κεφαλιά και να την στέλνει στα δίχτυα για το 2-1. Στο 27’, ο Μπραμπίγια εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και ο Αστράς κατάφερε να μπλοκάρει.

Στο 30’, ο Τριανταφυλλάκος μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Αστράς μπλόκαρε ξανά την μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κάρλος δοκίμασε σουτ από μακρινή απόσταση, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα Λάρισας να μπλοκάρει και πάλι την μπάλα. Στο 40’, ο Βασιλόγιαννης έβγαλε από τα δεξιά στον Μπραμπίγια, εκείνος έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 43’, οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Μπραμπίγια να γυρίζει την μπάλα προς την περιοχή, τον Βασιλόγιαννη να κάνει το σουτ, αλλά τον Αστρά να ήταν σε ετοιμότητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Χανιά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν επέτρεψαν καθόλου στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν. Η μοναδική φάση στην επανάληψη σημειώθηκε στο 81’ της αναμέτρησης, με τον Ουγλιαλίδη να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, τον Τριανταφυλλάκο να σουτάρει, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι, με τα Χανιά να παίρνουν ένα τρίποντο που εξασφαλίζει και μαθηματικά την παρουσία τους στα πλέι οφ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής, με βοηθούς τους Γαρεφαλάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου και Βιτσεντζάτο του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Πατεμτζής του Συνδέσμου Ηρακλείου.

Κίτρινες: 67’ Ουνγιαλίδης

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Ουνγιαλίδης (83’ Ζιούλης), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (83’ Σωτηράκος), Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (72’ Σουντουρά), Κάσσος (56’ Γκίνο).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Καμπέρης (46’ Μπαλογιάννης), Μόρας, Σκούπρας, Λίταινας (46’ Μπάμπης), Μπάλλας, Γιάκος (46’ Σούλτσε), Χατζής, Αθανασιάδης (66’ Γκουντρουμπής), Τασιούλης, Ομπράντοβιτς (66’ Σέχου).