Champions League: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ που επικράτησε με 1-0 της Λίβερπουλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Champions League, επικρατώντας με 1-0 της Λίβερπουλ στον τελικό που έγινε στο Παρίσι.

Η ΡΙσπανική ομάδα με κορυφαίο τον Κουρτουά, συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της στους τελικούς, καθώς πλέον έχει κερδίσει τους οκτώ τελευταίους κι είναι με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά ο σύλλογος με τα περισσότερα τρόπαια.

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες και δοκάρι για να ανοίξει το σκορ. Την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο, την έβαλε ο Μπενζεμά στην μοναδική εντός εστίας προσπάθεια της Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ !

16′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με τον Σαλάχ. Όμως ο Κουρτουά απέκρουσε και έσωσε την ομάδα του.

21′ Δοκάρι η Λίβερπουλ μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ του Μανέ. Κάνει τρομερή επέμβαση ο Κουρτουά που κρατάει το μηδέν για τη Ρεάλ.

Ο Σαλάχ απείλησε και στο 34’ ενώ στο 41’ σουτ του Χέντερσον πέρασε άουτ. Η Ρεάλ που σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν είχε περάσει τη σέντρα, λίγο έλειψε στο 43’ να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Σε μια περίεργη φάση, ο Μπενζεμά σκόραρε αλλά το γκολ με αρκετή καθυστέρηση δεν μέτρησε αφού έγινε και ο σχετικός έλεγχος στο VAR.

Έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ με τις τελικές να είναι 8-0 υπέρ των «κόκκινων».

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ μπήκε και πάλι δυνατά, δημιούργησε καταστάσεις στην αντίπαλη εστία αλλά η Ρεάλ σε μια κόντρα μπάλα άνοιξε το σκορ (0-1) με τον Βινίσιους μετά τη σέντρα σουτ του Βαλβέρδε στο 59ο λεπτό.

Πέντε λεπτά μετά ο Σαλάχ (64′) και πάλι απείλησε αλλά ο Κουρτουά έσωσε για μία ακόμη φορά απόψε, όπως έκανε και στο 69′ με αντίπαλο πάλι τον Αιγύπτιο.

Ο Κλοπ λίγο νωρίτερα είχε περάσει στο ματς τον Ζότα αντί του Ντίας ενώ στη συνέχεια έριξε στη μάχη και τους Κεϊτά, Φιρμίνο. Η Λίβερπουλ πίεσε, έκανε φάσεις αλλά ο Κουρτουά ήταν ανίκητος και είπε ξανά όχι στον Σαλάχ στο 82′.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Χέντερσον (77′ Κεϊτά), Φαμπίνιο, Τιάγκο (77′ Φιρμίνο), Σαλάχ, Μανέ, Ντίας (65′ Ζότα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μεντί, Μιλιτάο, Αλάμπα, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (90′ Θεμπάγιος), Βινίσιους, Μπενζεμά, Βαλβέρδε (85′ Καμαβινγκά).