Αργεντινή – Μεξικό 2-0: ”Καθάρισε” ο Μέσι

Μια στιγμή κλάσης του Λιονέλ Μέσι και ένα εξαιρετικό σουτ του Εντσο Φερνάντες, έφταναν προκειμένου η  Αργεντινή να κρατήσει «ζωντανές» τις ελπίδες πρόκρισης στους «16». Με τα γκολ του αρχηγού της στο 64ο λεπτό και του νεαρού μέσου της Μπενφίκα στο 87΄, η «αλμπισελέστε» νίκησε 2-0 το Μεξικό στο “Lusail Stadium”, για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου, και κρατάει την τύχη της στα χέρια της, καθώς με νίκη επί της Πολωνίας την Τετάρτη (30/11) περνάει σίγουρα, ενώ μπορεί να προκριθεί και με ισοπαλία. Χωρίς γκολ και με ένα βαθμό σε δύο ματς, η “Tri” βρίσκεται αντιθέτως στο… χείλος του αποκλεισμού.

Στο “Στάδιο Lusail” τα πρώτα λεπτά η “αλμπισελέστε” διατηρούσε μία ανούσια κατοχή (64-36) σε ακίνδυνους χώρους, με τους “ελ τρικολόρ” να… παραμονεύουν για την ευκαιρία τους στην αντεπίθεση. Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έδιναν μάχη σώμα με σώμα, με πολλά φάουλ και ακόμα περισσότερες σκληρές μονομαχίες. Στα πρώτα 25 λεπτά, δεν υπήρχε ουσιαστική τελική στον αγώνα, με τον Μόντες από πλευράς Μεξικό, να έχει ένα σουτ, εκτός εστίας. Στο 35ο λεπτό, ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή για το σύνολο το Σκαλόνι, όταν ο Μέσι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ πλάγια θέση, αλλά ο Οτσόα απομάκρυνε με γροθιές και στη συνέχεια κέρδισε το φάουλ. Στο 41, μία κεφαλιά του Λαουτάρο, μετά από σέντρα του Μέσι πέρασε αρκετά άουτ. Στο 45′ το Μεξικό λίγο έλειψε να “ανοίξει” το σκορ, αλλά την εκτέλεση φάουλ του Βέγκα, μπλόκαρε εντυπωσιακά ο Μαρτίνες. Έτσι οι δύο ομάδες, αποχώρησαν για τα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0:0) σε ένα “φτωχό” πρώτο μέρος, με μόλις πέντε τελικές, από μία στο στόχο και αυτές από στημένες φάσεις.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, το σκηνικό δεν άλλαξε, η Αργεντινή είχε τη μπάλα στα πόδια, χωρίς να μπορεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των Μεξικανών. Ο Λιονέλ Σκαλόνι, έκανε δύο αλλαγές μαζεμένες προσπαθώντας να δώσει ζωντάνια και ρυθμό στην ομάδα του. Στο 64′ άλλαξαν οι ισορροπίες, από ποιον άλλο; τον Λιονέλ Μέσι. Ο Ντι Μαρία τον τροφοδότησε, ο Αργεντινός σούπερ σταρ με μία καταπληκτική πρώτη επαφή έστρωσε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα δυνατό συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Οτσόα και έδωσε το προβάδισμα (1:0) στην “αλμπισελέστε”.

Τα υπόλοιπα λεπτά, αναγκαστικά το Μεξικό ανέβηκε στο γήπεδο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με την Αργεντινή να είναι πολύ επικίνδυνη, καθώς ξεκίνησε να βρίσκει χώρο. Στο 87ο λεπτό η “αλμπισελέστε” κατάφερε να… σφραγίσει το πρώτο τρίποντο. Ο Μέσι βρήκε τον Φερνάντες και αυτός με ένα ωραίο ελιγμό και ένα καταληκτικό τελείωμα έκανε το 2:0. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την Αργεντινή πλέον να κρατάει την τύχη της στα… χέρια της.

ΓΚΟΛ: 64′ Μέσι, 87′ Φερνάντες
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43′ Μοντιέλ / 22′ Αραούχο, 50′ Γκουτιέρες, 66′ Ερέρα, 89′ Αλβαράδο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Λιονέλ Μέσι αγωνίζεται για 21η φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο και ισοφάρισε τον Ντιέγκο Μαραντόνα στην κορυφή της λίστας της Αργεντινής. / Το Μεξικό έχει βρεθεί απέναντι στην “αλμπισελέστε” τέσσερις φορές σε Μουντιάλ και έχει χάσει σε όλες τις αναμετρήσεις (1930 – 6:3, 2006 – 2:1, 2010 – 3:1, 2022 – 2:0).

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Μοντιέλ (63′ Μολίνα), Οταμέντι, Λ. Μαρτίνες, Ακούνια, Ντι Μαρία (69′ Ρομέρο), Ντε Πολ, Ροντρίγκες (57′ Φερνάντες), ΜακΆλιστερ (69′ Παλάσιος), Μέσι, Λαουτάρο (63′ Άλβαρες).

Μεξικό (Τάτα Μαρτίνο): Οτσόα, Γκαγιάρδο, Μορένο, Μοντές, Αραούχο, Άλβαρες (66′ Χιμένεθ), Τσάβες, Γκουαρδάδο (42′ Γκουτιέρες), Ερέρα, Λοζάνο (73′ Αλβαράδο), Βέγκα (66 Αντούνα).//