Αποτυχία για τον ΠΑΟΚ: Ισοπαλία 1-1 με την Λέφσκι Σόφιας στην Τούμπα και μένει εκτός Ευρώπης

Πέρυσι έφτασε ως τους «8» του Europa Conference League αλλά φέτος αποχαιρετάει την Ευρώπη από… Ιούλιο μήνα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στη ρεβάνς της ήττας του με 2-0 από τη Λέφσκι Σόφιας στη Βουλγαρία, έμεινε στο 1-1 και δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω αποβολών των Αουγκούστο και Βιεϊρίνια.

Η Τούμπα ήταν γεμάτη και οι οπαδοί των Θεσσαλονικέων ήταν έτοιμοι να σπρώξουν την ομάδα τους προς τη μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν αρκούσε αυτό. Θα έπρεπε να βοηθήσει και η ομάδα με την απόδοσή της και δεν το έκανε… Οι ασπρόμαυροι είχαν από το ξεκίνημα την κατοχή της μπάλας, αλλά είναι χαρακτηριστικό μάλιστα το γεγονός ότι μετά το πρώτο 20λεπτο το ποσοστό ήταν στο 83%, αλλά τι να την κάνεις την κατοχή αν δεν έχεις ουσία;

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο για να απειλήσει τη Λέφσκι και στο 25′ ήρθε το σοκ: Τραγικό λάθος του Λύρατζη στο γύρισμα προς τον Κοτάρσκι και ο Ρονάλντο έσπρωξε τη μπάλα προ κενής εστίας για το 0-1. Σκορ που έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, αφού οι Βούλγαροι έκλεισαν καλά όλους τους χώρους και δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να τους απειλήσουν.

Για την ακρίβεια, σε όλο το πρώτο μέρος η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε μόνο μία καλή στιγμή. Την προβολή του Νάρεϊ που έστειλε άουτ τη μπάλα, μετά τη σέντρα του Κουαλιάτα, στο 45ο λεπτό.

Ο Ρουμάνος τεχνικός έβγαλε τους Ράφα Σοάρες και Κουαλιάτα για να βάλει τους Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ με την έναρξη του β’ μέρους και στο 56′ η Τούμπα απέκτησε ξανά ελπίδα, αφού ο Ντάντας βρέθηκε σε θέση για γκολ και το έκανε, ισοφαρίζοντας 1-1. Οι Θεσσαλονικείς ήθελαν άλλα δύο γκολ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση αλλά δεν κατάφερε να «χτίσει» πάνω στην ισοφάριση, για να στραβώσουν εντελώς τα πράγματα στο τελευταίο 20λεπτο.

Αποβολή του Αουγκούστο στο 72′ με δεύτερη κίτρινη για φάουλ, αποβολή του Βιεϊρίνια στο 80′ με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία και ο ΠΑΟΚ των 9 παικτών αποκλείστηκε πρόωρα από την Ευρώπη…

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (66′ Κούτσιας), Ίνγκασον, Κάργας (72′ Σβαμπ), Ράφα Σοάρες (46′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Κουαλιάτα (46′ Μπίσεσβαρ), Ντάντας, Νάρεϊ.

Λέφσκι Σόφιας: Μιχάιλοφ, Πετρίς, Σούντμπεργκ, Κόρντομπα, Γκάλτσεβ, Κράστεφ, Βαν Ντερ Κάαπ, Μιλάνοβ (86′ Πετκόφ), Ρονάλντο (83′ Κράεφ), Μπάρι, Γουέλτον Φελίπε.