Απόδραση από την Τρίπολη για τον ΠΑΟΚ, 1-0 τον Αστέρα

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε με πέναλτι του Βιεϊρίνια, ο Αστέρας είχε δοκάρι και τελικά οι Θεσσαλονικείς πέρασαν από την Τρίπολη, αφήνοντας πίσω την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο αγώνας άρχισε με διπλή ευκαιρία των Θεσσαλονικέων στο 2ο λεπτό, με τους Μιτρίτσα και Μουργκ, και συνεχίστηκε με τους Αρκάδες να απειλούν στο 18′ με τον Σίτο, ο οποίος ήταν σε καλή θέση αλλά έκανε κακό πλασέ. Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στο γκολ με την κεφαλιά-ψαράκι του Καπίγια που έφυγε άουτ, για να ακολουθήσει το γκολ των φιλοξενούμενων.

Στο 26′ ο ΠΑΟΚ πήρε πέναλτι για πάτημα του Κανελλόπουλου στον Μπίσεσβαρ και ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Οταν επέστρεψαν από αυτά, ο Αστέρας πήρε τον έλεγχο και έψαξε την ισοφάριση, στην οποία θα μπορούσε να φτάσει στο 61′ αλλά ο Πασχαλάκης έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Μπαράλες.

Το παιχνίδι ήταν πάντα ανοιχτό αφού ο ΠΑΟΚ δεν κυνηγούσε το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε το τρίποντο και λίγο έλειψε να το πληρώσει στο 86′, όταν η ομάδα της Τρίπολης είχε δοκάρι (οριζόντιο) σε κεφαλιά του Μπαράλες μετά τη σέντρα του Γκαρσία.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα (66′ Γκόμες), Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρεζ (82′ Τασουλής), Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (66′ Σανταφέ), Κρέσπι, Σίτο (66′ Γκαρσία), Καπίγια (82′ Μπενίτο), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (52′ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (72′ Εσίτι), Κούρτιτς, Μουργκ (79′ Ζίβκοβιτς), Μπίσεσβαρ, Μιτρίτσα (78′ Άκπομ), Σβιντέρσκι (78′ Αουγκούστο).