ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Απίθανη γκέλα του ΠΑΟΚ με τον Βόλο: Το 4-1 έγινε 4-4 στην Τούμπα

Eκπληκτικά πράγματα έγιναν στη Θεσσαλονίκη, όπου ΠΑΟΚ και Βόλος πρωταγωνίστησαν σε ένα παιχνίδι που θα μνημονεύεται για πάρα πολύ καιρό. Ένα παιχνίδι στο οποίο οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν νωρίς, οι Θεσσαλονικείς το έκαναν 4-1 στο 42′ και φάνηκε να καθαρίζουν τη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4 και πήραν βαθμό.

Το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης πέρασε χωρίς να συμβεί κάτι αξιόλογο, αλλά στη συνέχεια έγιναν πολλά. Όπως πολλά ήταν και τα γκολ που μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, με την αρχή να γίνεται στο 13′, όταν ο Φαν Βέερτ με κοντινή προσπάθεια έκανε το 0-1. Καλό ξεκίνημα, δηλαδή, για τους Θεσσαλούς, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Θεσσαλονικείς.

Στο 24′, αφού πρώτα γλίτωσε το 0-2 στο 18′ από το άστοχο σουτ του Πουρίτα, ο δικέφαλος του βορρά ισοφάρισε με την κεφαλιά του Μιχαηλίδη μετά την εκτέλεση κόρνερ και στο 30′ έγινε η ανατροπή: Σουτ του Μπίσεσβαρ, απόκρουση του Κλέιμαν και στην επαναφορά ο Βιεϊρίνια έδωσε έτοιμο το 2-1 στον Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ είχε, πλέον, το προβάδισμα και άμεσα έχτισε πάνω σε αυτό. Στο 32′, πριν καν προλάβουν να αναδιοργανωθούν οι φιλοξενούμενοι, ο Ζίβκοβιτς έγραψε το 3-1 μετά το γύρισμα του Μπίσεσβαρ από αριστερά και στο 42′ ήταν ξανά η σειρά του Ζίβκοβιτς να βρει δίχτυα για το 4-1, με σουτ εντός περιοχής, πετυχαίνοντας το δεύτερό του γκολ.

Ασύλληπτη ισοπαλία!

Άπαντες, όπως είναι λογικό, πίστευαν ότι το παιχνίδι είχε κριθεί. Μέχρι που αποδείχθηκε ότι δεν ήταν έτσι! Ο Βόλος μπήκε καλά στο β’ μέρος και μείωσε σε 4-2 στο 54′ με ωραίο πλασέ του Μπαρτόλο, αλλά και πάλι κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί αυτό που θα ακολουθούσε. Δύο λεπτά μετά το γκολ των Θεσσαλών, άλλωστε, ο Αουγκούστο έχασε πολύ καλή ευκαιρία για το 5-2. Φαινόταν, δηλαδή, ότι η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου θα μπορούσε να ανεβάσει το σκορ.

Στο 62′ όμως, όταν ο Ροσέρο με κεφαλιά μείωσε σε 4-3, στην Τούμπα μάλλον κατάλαβαν ότι το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Και πάλι βέβαια, αμέσως μετά το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων, ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρία για το 5ο, με τον Κλέιμαν να κάνει μεγάλη επέμβαση σε τετ α τετ με τον Άκπομ, αλλά πλέον ήταν φανερό ότι όλα θα μπορούσαν να συμβούν. Και συνέβησαν!

Στο 77′ οι γηπεδούχοι πήραν πέναλτι για ανατροπή του Άκπομ από τον Τσοκάνη και ο Βιεϊρίνια, τρία λεπτά αργότερα, εκτέλεσε για το 5-3 που θα κλείδωνε τη νίκη αλλά ο Κλέιμαν μπλόκαρε! Και δύο λεπτά μετά, στο 82′, με κεφαλιά του Ρίνερ που είχε μπει ως αλλαγή στο 79′, ο Βόλος έκανε το 4-4 και έφυγε από την Τούμπα με μια ισοπαλία που θα θυμάται για πάντα!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Τέιλορ (71′ Ροντρίγκο), Σβαμπ (71′ Ελ Καντουρί), Εσίτι, Α. Ζίβκοβιτς (84′ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (88′ Μουργκ), Αουγκούστο, Άκπομ (84′ Σφιντέρσκι).

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα (56′ Ροσέρο), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης (79′ Ρίνερ), Μπαριέντος (79′ Νίνης), Φερνάντες (92′ Γκιουλέν), Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν.