ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ανεβαίνει ο Παναθηναϊκός, νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ

Δεύτερη νίκη μέσα σε λίγες μέρες για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Το πρώτο 20λεπτο στο ΟΑΚΑ πέρασε χωρίς κάτι το ιδιαίτερα, πλην του γκολ που έβαλαν στο 12′ οι φιλοξενούμενοι με τον Μπεντινέλι και το οποίο σωστά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ, για να έρθει η πρώτη καλή φάση στο 23′, όταν ο Μαουρίσιο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Αυτό είδαν όλοι με μια πρώτη ματιά στη συγκεκριμένη φάση, αλλά το VAR είδε και το χέρι του Μπρούτσιτς, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι, από όπου ο Χατζηγιοβάνης έκανε το 1-0. Στο 29′, πάντως, ο Απόλλων θα μπορούσε να ισοφαρίσει με το σουτ του Ντομίνγκες που απέκρουσε ο Διούδης, για να βγει το πρώτο ημίχρονο χωρίς κάποιο άλλο γκολ.

Στο δεύτερο ο Απόλλων είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του αλλά χωρίς να δημιουργήσει κάτι καλό επιθετικά, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ευκαιρία με την κεφαλιά του Σένκεφελντ στο 64′ μετά την εκτέλεση κόρνερ και στη συνέχεια έχασε με τραυματισμό και τον Πούγγουρα, μετά τον Αλεξανδρόπουλο που είχε βγει νωρίτερα.

Περισσότερα σε λίγο…

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας (77′ Καραγιάννης), Σένκεφελντ, Μολό, Αλεξανδρόπουλος (58′ Σερπέζης), Μαουρίσιο, Σαβιέρ (77′ Βιγιαφάνιες), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (73′ Αϊτόρ), Καρλίτος.

Απόλλων Σμύρνης: Βερχούλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Μπεντινέλι, Σλίβκα, Φερνάντες (46′ Ιωαννίδης), Τσαμπούρης, Τσιλούλης, Φατιόν (74′ Κολ).