Ανατροπή και λύτρωση στο 92′ για τα Χανιά

Το έφεραν τούμπα… Τη δέκατη φετινή νίκη τους πανηγύρισαν το μεσημέρι του Σαββάτου (12/3) τα Χανιά καθώς επικράτησαν με 2-1 της ΑΕΚ Β’ στα Περιβόλια για την 24η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Τι κι αν οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με πέναλτι του Γιούση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, με γκολ των Κολλά και Τριανταφυλλάκου, εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Λάτσι.

Έτσι, οι Χανιώτες, έφτασαν τους 40 βαθμούς και ανέβηκαν στην τρίτη θέση της κατάταξης έχοντας ωστόσο περισσότερα ματς από ομάδες που βρίσκονται επίσης στα… ψηλά. Από την άλλη, ο «Δικέφαλος» παρέμεινε έβδομος και χωρίς νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια του.

Το πρώτο ημίχρονο είχε σχετικά καλό ρυθμό και εκατέρωθεν φάσεις. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 6’ με το σουτ του Βάρκα να αποσοβείται από τον Γκίνη ενώ στο 15’ ο Κοσίδης έχασε σημαντική ευκαιρία για τους «κιτρινόμαυρους» όταν έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σούταρε άουτ. Στο 35’ ο Κόλα έκανε το σουτ αλλά ο Γκίνης το εξουδετέρωσε, για να ακολουθήσουν δύο καλές στιγμές για την ΑΕΚ Β’ μέχρι την ανάπαυλα. Η πρώτη στο 38’, με το σουτ του Γιούση να αποκρούεται από τον Κουτζαβασίλη και στην επαναφορά τον Μπούση να μη μπορεί να σκοράρει, και η δεύτερη στο 42’ όταν από φάουλ του Μουστακόπουλου, ο Γιούσης πήρε την κεφαλιά όμως ο γκολκίπερ των Χανίων του είπε «όχι».

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο ρέφερι Καδδάς καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων για ανατροπή του Γερολέμου από τον Κουτζαβασίλη, απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους Χανιώτες. Ο Γιούσης ανέλαβε να εκτελέσει από την άσπρη βούλα, ευστόχησε και έγραψε το 0-1. Στο 55’ τα Χανιά έφτασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Γκίνης έκανε απίστευτη επέμβαση σε κεφαλιά του Βασιλόγιαννη ενώ στην εξέλιξη της φάσης ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπάμπη πάνω στον Βάρκα. Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 62’ καθώς ο Λάτσι είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Παίζοντας με παίκτη παραπάνω η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου πίεσε και, αφού απείλησε δις με τον Αρβανίτη να σώζει την ομάδα του σε προσπάθειες των Βασιλόγιαννη (71’) και Τριανταφυλλάκου (77’), στο 80’ έφερε το ματς στα… ίσια με πλασέ του Κολλά. Στο 92’, μάλιστα, έκανε και την ανατροπή με τον Τριανταφυλλάκο να εκμεταλλεύεται την πάσα του Καψάλη και με πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Διαιτητής ήταν ο Καδδάς (Αχαΐας), με βοηθούς τους Οικονόμου (Αχαΐας) και Κύριο (Αρκαδίας). Τέταρτος ήταν ο Πατεμτζής (Ηρακλείου).

Κίτρινες: 41’ Βασιλόγιαννης – 13’, 62’ Λάτσι, 90+5’ Παρράς

Κόκκινες: 62’ Λάτσι

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (81’ Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης, Κογιέτε (70’ Καμαρά), Παναγιωτούδης, Κάρλος (81’ Βασιλακάκης), Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας, Κόλα (58’ Κολλάς).

ΑΕΚ Β’ (Νίκος Παναγιωτάρας): Γκίνης, Σταμούλης, Λάτσι, Γιαννούτσος, Μπούσης (77’ Παρράς), Μπάμπης, Μουστακόπουλος, Γιούσης (77’ Τζούντα Γκαρσία), Μιτάι, Γερολέμου (66΄Αρβανίτης), Κοσίδης (70’ Ε. Χριστόπουλος).